Solunum ve Uyku Cihazları
İletişim: +90 216 450 57 81

Cihaz ve Maske Seçimi

Cihaz ve maske seçimi çok önemli

 

Uykuda solunum bozukluğu tespit edilen ve tedavisinde PAP (pozitif basınçlı hava veren cihazlar) cihazları (CPAP/BPAP vb) önerilen hastaların bu cihaza uyum sağlamaları hastalıklarının tedavisi açısından çok önemlidir. Cihaz uyumunda en önemli etkenler; doğru cihaz, doğru maske seçimi ve doğru basınç ayarıdır.

 

Cihaz ile birlikte kullanılan maske seçimi çok önemlidir. Silikon esaslı "reusable" (çok kullanımlı) maskeler tercih edilmelidir. Yüz yapısına göre maske boyutları seçilebilir. Almadan önce mutlaka deneme yapılmalıdır. Burun, ağız-burun ve burun içi denilen çeşitleri vardır. Öncelikli tercih “burun” tipi olmakla birlikte hastanın tercihi ve daha iyi adapte olabildiği, rahat ettiği model seçilmelidir.

 

Kullanılan cihazların markası önem taşımakla birlikte (daha az ses çıkaran, servisi ve yedek parçası bol, ismi bilinen markalar tercih edilebilir), daha önemlisi hastaya uygun cihazın önerilmesidir. Yani; BPAP kullanması gereken bir hastaya veya Auto CPAP kullanması gereken hastaya “CPAP” cihazı rapor edilirse, hasta uyumu olmaması kaçınılmazdır.

 

Cihaza tanımlanmış basınç ayarı da çok önemlidir. Hastanın tolere edemeyeceği bir basınç raporlandı ise, hasta sık sık cihazı çıkartıp kullanmak istemeyecektir. Bu durumda öncelikle “rampa” denilen özelliğin devreye sokulması, durumda bir değişiklik olmaz ise uyku testi ile yeniden basınç ayarı yapılması uygun olur.

 

Burun içi kuruma veya burundan su gibi akıntı gelme şikayetleri de PAP cihazlarındaki uyumu azaltan nedenlerdendir. Bu durumda, kullanılan cihazın “ısıtıcı-nemlendiricili” olması sorunu çözecektir.